اسپا چیست!؟
اسپا چیست!؟
2017-10-07
ماساژ سنگ داغ چیست؟
ماساژ سنگ داغ چیست؟
2017-11-12
حس-ششم

حس-ششم

فهمیدن نقش پروپریوسیپیتور­ها (حس ششم) در یک ماساژ­درمانی ایمن و اثربخش

 

به عنوان یک ماساژ درمانگر، این حیاتی است که ما درک کاملی از حس ششم داشته باشیم: اینکه این حس چه کاری در بدن انجام می­دهد، چگونه می تواند مدیریت درد را به حداکثر برساند و چگونگی استفاده از آن برای افزایش طول عضلات و محدوده حرکت در بدن مشتری موثر است. بدون نگاه کردن و حرکت دادن، تشخیص دهید که جای پای چپ شما کجاست؟ اکثریت ما بخاطر وجود حس ششم قادر به تعیین پاسخ به این سوال  هستیم ، حس ششم توانایی دانستن این نکته است که بدن شما چه ارتباطی با ذهن شما و محیط دارد. همانطور که می دانیم، عضلات حرکتی (آگونیست) بدن را حرکت می دهد در حالی که عضلات نگهدارنده (فیکساتور) بدن ما را هنگام حرکت تحمل می­ کنند، و بدن ما را در یک مکان و در حال تعادل نگه می­دارند پس در کل مجموع این مفاصل باعث می­شوند ما بتوانیم بدون سقوط بر روی زمین به جلو حرکت کنیم .

پروپریوسیپتور ( حس ششم)
حس ششم از عصب های انتهایی فیبر عضلانی ، تاندون ها و مفاصل حاصل می­ شود، که به سیستم عصبی مرکزی در مورد مکان و حرکت بدن اطلاعات می­ دهد. انواع مختلفی از پروپریپتورها در سراسر بدن وجود دارد. بعضی از آنها گیرنده های کششی هستند که اطلاعات مربوط به سطح تنش در ماهیچه ها را به مغز می فرستند. گیرنده های کشش در تاندون ها، مثل اندام های تاندون گلژی تنش را حس می کنند، و سبب ایمنی بدن در مقابل پاره شدن ماهیچه­ ها می­ شود. پروپریوسیپیتور های مغز موقعیت و حرکت در مفاصل را اطلاع می دهند. دیگر عوامل مهم در پروپریوسیپیتور ها این است که تفسیر نیروی لازم برای انجام یک عمل را انجام می ­دهد : این چیزی است که به ما اجازه می دهد با کمی کنترل کردن نیروهای حرکتی یک بچه گربه را به آرامی حیوان خانگی بسازیم یا یک دیوار را با یک چکش بریزیم. این چیزی است که به ما هماهنگی چشم و دست و تعادل می دهد.

یکپارچگی و تمامیت
یک مفهوم مهم برای درک در مورد حس ششم یکپارچگی و تمامیت آن است، و یا مفهوم دیگر این است که بدن مانند یک پل معلق است و با همه چیزاتصال ایجاد می­ کند، به طوری که افزایش تنش در یک ناحیه از بدن سبب کشش در ناحیه­ای دیگر می­ شود.به همین دلیل است که اگر بدنتان در موقعیت نا­مناسب قرار گیرد، باعث افزایش درد مفصل و عضلات و کوتاه شدن بافت ماهیچه ای می شود، که در نتیجه تعداد زیادی از مشکلات حرکتی عملکردی بوجود می آید.

 

حس-ششم-2

پروپریوسیپتور (حس ششم)  و ماساژ

حس ششم در ماساژ­درمانی چه نقشی ایفا می­ کند؟ ماساژ درمانی نمی تواند به تنهایی به مدیریت درد کمک کند، بلکه می­ تواند آگاهی بدن را در تشخیص تنش افزایش دهد . بسیاری از ما این تجربه را داشتیم که  یک مشتری روی میز است و نمی تواند تشخیص دهد چه نواحی از بدن او دچار گرفتگی شده­، یا اینکه نمی ­داند چه میزان صدمه­ای به بدنش وارد شده است. این به این دلیل است که آنها  بصورت تمام وقت از محرکهای پروپریوسیپیتور استفاده می کنند که به علت ناراحتی خفیف یا درد ناشی از آن به وجود می آید. این شرایط به خصوص هنگامی که یک ناحیه از بدن در موقعیت نامناسبی قرار می­گیرد بوجود می ­آید، به طور معمول بدن  آنها سال ها به طور منظم موقعیت ناهموار را تجربه کرده است. هنگامی که ماساژ تنش در عضله را کاهش می دهد و یا بافت را طول می ­دهد ، مشتری می تواند پس از آرامش و در نهایت آگاهی تشخیص دهد که چه مقدار گرفتگی در بدنش وجود دارد! این نکته­ای است که بیشتر مشتریان به آن توجهی ندارند.

نظریه کنترل ورودی ها
موقعیت نامناسب بدنی و آسیب استرس به بافت عضلانی می تواند موجب فشار عضلانی مزمن، درد عضلانی و درد مفصلی شود. حس ششم یکی از دلایل اصلی ماساژ درمانی عالی برای مدیریت درد است: که به عنوان نظریه کنترل ورودی ها شناخته شده است. هنگامی که ما احساس می ­کنیم که عضلات آسیب دیده ­اند، گیرنده های درد پیامی را به مغز می فرستند که ناحیه آسیب دیده است. این پیام ها به اندازه­ ای پروپریوسیپیتور­ها در انتقال اطلاعات مربوط به حرکت و مکان عضلات پر سرعت نیستند، بنابراین وقتی ما ماساژ می گیریم، پیام های پروپریوسیپیتور­ها، سیگنال های درد را به مغز می رسانند و حس درد را کنترل می کنند. این دلیل عمده ای است که ماساژ درمانی در کنترل درد بسیار موثر است.

تسهیل عصبی پروپریوسیپتور
ماساژ درمانی همچنین می تواند از اقدامات پروپریوسیپتور ها برای افزایش طول و کشش الیاف عضلانی استفاده کند. تسهیل عصبی پروپریوسیپتور یک روش کشش پس از آرامش ایزومتریک است که در آن عضله به صورت منفرد کشش داده می شود و سپس در انقباضات ایزومتریک در برابر مقاومت در حالی که در موقعیت کشش قرار می گیرد، دوباره از طریق افزایش دامنه حرکتی افزایش می یابد. این یک روش عالی برای بازگرداندن تحرک در زمانی است که عضله کوتاه شده است، به خصوص به دلیل قرار گرفتن عضلات در موقعیت نامناسب. یکی دیگر از تکنیک هایی که در آن از پروپریوسیپتور استفاده می کند، مهار متقابل یا آرام سازی عضلات آنتا­گونیست است. به عنوان مثال، برای کشش دوچرخه سواران، ماهیچه ها­ی سه سر را منقبض می کنند.

همچنین مهم است که ماساژ­درمانگر با عملکرد پروپریو­سیپتور­ها در بدن کار کند. کشش ها باید به آرامی انجام شوند و نگه داشته شوند تا پروپریو­سیپتور­ها­ی کشیده شده به موقعیت جدید عادت کنند. این همان چیزی است که باعث طول و کشش عضلات می شود. هنگامی که یک مشتری را کشش می­ دهیم ، اندام های تاندون گلژی تنش را می بینند و آن را به عنوان یک خطر برای بافت تفسیر می کنند و پیام را به مغز می رسانند که خطر پاره شدن وجود دارد. سپس مغز با سیگنال ها برای متوقف کردن عضلات اطراف منطقه برای محافظت در برابر آسیب های بیشتر پاسخ می دهد.درک پروپریوسیپتور گام بسیار خوبی در ارائه درمان های ماساژ ایمن و موثر به مشتریان شما است.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید